niedziela, 14 kwietnia 2019

Divide et imperia

O taką miłość do starożytnej historii nie posądzałabym naszych miłościwie panujących, a jednak… Tak, ja też coraz częściej zaglądam do portfela z pytaniem „Ile dostanę wypłaty za miesiąc?”. Bo za strajk nam nie zapłacą. I nie rozumiem, skąd to larum? Kto zna przepisy wie, że nie zapłacą. Nasz miłościwie panujący grajdołkowy włodarz oznajmił wszem i wobec, że w Grajdołku dziura budżetowa, jak stąd do Honolulu, więc samorząd nie zapłaci. Po ponoć na bieżące wypłaty też już nie ma (???...). A co robi zaraz potem? Foci się ze strajkującymi nauczycielami i pisze jak to ich wspiera… To może jednak wzorem okolicznych miast dopłaci nam w takiej, czy innej formie?... Aha, nie… Bo nie ma… Ważne, że PR ma prima sort…
W szkole atmosfera dziwna. Przedziwna. Udało się podzielić nas właśnie. Bo rodzice dawali znać, że rozumieją, że nie ma problemu. Być może i dlatego nie odczuwają strajku, że od środy i tak by mieli swoje pociechy w domu. Bo my z tych szkół, co to mamy  i egzaminy gimnazjalne i sprawdziany ósmoklasisty, i dzieciaki mają, od września zapowiedzianą, dwutygodniową wiosenną labę. Ale grono się podzieliło. Niestrajkujących ledwie 8. Strajkujących ponad 30. I to my czujemy się dziwnie. Nikogo nie wyzywamy od łamistrajków, ale to pod naszym adresem padły cierpkie i niekoniecznie cenzuralne słowa… Przykre. Bo od naszego własnego kolegi…
Czytam mnóstwo słów poparcia, ciekawe wypowiedzi i za i przeciw strajkowi. I naprawdę wolałabym pracować od 7.30 do 15.30 (oczywiście szkolenia, konferencje, wywiadówki też właśnie w tych godzinach). I niech mi nikt więcej nie wypomina 18 godzin przy tablicy. Ale nie każcie mi niczego więcej robić w domu. Miałabym nareszcie miejsce w szafkach na swoje szpragały i przydasie. Bo na razie mieszka w nich moja praca… I mogłabym w domu być w domu, a nie wciąż w pracy. Na szczęście mam na tyle oleju w głowie, że mój numer prywatny wciąż jest prywatnym i rodzice do mnie nie piszą i nie dzwonią. Wytłumaczyłam i zaakceptowali, że jak coś, to tylko przez dziennik elektroniczny. I nawet przez fejsa nie piszą. Bo tam też moja strefa prywatna.
Szkolnictwo w Polsce wymaga gruntownej reformy. Ale nie takiej narzuconej w ubiegłym roku. Wywrócenie systemu kształcenia do góry nogami, powrót do PRL-u, to nie reforma. I wie to każdy pracujący w szkole, tylko czemu nie ci na górze?... Tak, wiem. Mogę zmienić pracę. I tu jest problem. Bo nie chcę. Bo kocham to, co robię. Ale nie pracuję dla idei. Czasy Stasi Brzozowskiej się skończyły. Tylko ktoś o tym nie chce pamiętać.

7 komentarzy:

  1. Ewutku, popieram całym serce ten strajk, choć zdaję sobie sprawę w jak trudnej sytuacji są nauczyciele. I mam też taką wielką, wielką nadzieję, że zapoczątkuje on inne protesty, bo, jakby na to nie spojrzeć "źle się dzieje w państwie duńskim", wszystko pomału upada, wali się w nicość demokracja a nowe zbyt wyraźnie trąci starzyzną rodem z PRL lub wręcz faszyzmem.Ja naprawdę nie mogę zrozumieć skąd mamy w kraju tylu zaczadziałych, ogłupiałych , zatrutych tanią demagogią.
    Ściskam Cię i życzę by ten protest przyniósł same pozytywy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobaczymy do czego to wszystko doprowadzi. Póki co, nikt nie chce z nami rozmawiać. Bo najważniejsze są egzaminy... A potem święta. I chyba czekają, aż sprawa się rozmyje, a ludziom tak namotają w głowach, aż przestaną rozumieć czego ci nauczyciele tak naprawdę chcą...

      Usuń
  2. Przybywam i ja, w podobnej sytuacji, ale nadal na stanowisku strajkowym.
    Przeczytałam, że obie lubimy Skrzypka na dachu, więc Mazel Tow :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mazel Tow :) Skrzypka na dachu mogę oglądać na okrągło, bez obawy, że mi się opatrzy.
      Jutro też na stanowisko strajkowe. I bardzo bym chciała, żeby wreszcie zaczęli że sobą rozmawiać... Tęsknię za normalnymi lekcjami...

      Usuń
    2. A ja za moimi czytelnikami...

      Usuń
  3. Oby sie udalo, oby nie poszlo na marne - zaslugujecie na lepsze warunki i uznanie.
    Trzymam kciuki effko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję. Bo okazuje się, że strajkowanie wcale nie jest łatwe...

      Usuń